2014-volkswagen-golf-gtd-engine-cover-badges-photo-523760-s-1280x782

Nafta umírá – Většina automobilek jí dá během pár let sbohem

8. 6. 2017 • Novinky

Chtěli jste si koupit naftové auto? Zkuste si to ještě promyslet, většina automobilek jí totiž pomalu dává sbohem. A není to žádná planá informace, ale fakt, který potvrdilo několik velkých výrobců jako Volkswagen, Toyota či Renault. Nové diesly pro běžné osobní automobily už vyvíjet nechtějí a nechají pouze doběhnout ty aktuální. U modelů představených zhruba za tři roky by vznětové motory měly z nabídky zmizet úplně.  Plně by je měly nahradit především hybridy, které se pomalu dostávají do čela. Špatně na tom však nejsou ani elektromobily a pořádně se do toho v nejbližší době mají opřít i auta na vodík. Téma se samozřejmě netýká užitkových vozidel nebo velkých  SUV/MPV.

Velkým problémem u naftových motorů by mohl být také fakt, že je města přestanou pouštět do center, jak už tomu je například v řadě německých měst – týká se to zatím jen starších dieselů, ale s přibývajícími léty to bude stále zasahovat více automobilů. Uplný zákaz vjezdu naftovým motorům plánuje v horizontu několik let například Paříž, Madrid nebo Atény. Další města o nařízení uvažují také a například Praha podobný návrh prezentovala nedávno.

Určitě tedy neuděláte špatně, pořídíte-li si benzínové auto či hybrid. Poptávka po naftových motorech už teď znatelně klesá a v prodeji převažují motory benzinové. V Česku byl v prvním čtvrtletí podíl aut s benzínovým pohonem 57 procent.

„Globální značky každopádně ohlašují nové verze svých klíčových modelů bez dieselové alternativy, což bylo ještě před pár lety zcela nemyslitelné. Diesel je už přežitá technologie. Brzy výrazně klesne jejich cena při prodeji dalšímu majiteli. Vývoj dieselových motorů už nikam nevede,“ potvrdil pro Právo Martin Peleška, šéf českého zastoupení Toyoty.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/