bez-nazvu

Německé dálnice budou stále zadarmo: Mýtné neprošlo u Evropského soudu

19. 10. 2019 • Novinky, Zajímavosti

O zavedení mýtného na německých dálnicích se mluví už několik let. Na dálnici, která v Německu nemá omezený limit na rychlost, by se mělo platit mýtné. Původní plány zněly, že se mýtné zavede od října 2020. Avšak tento plán velmi rychle ztroskotal, poté co Rakušané podali na Německo žalobu u Evropského soudu, který nakonec dal za pravdu právě Rakušanům.

Výše mýtného by se pohybovala podle schválených plánů v závislosti na objemu motoru a množství emisí. Nejvíce by tak zaplatili motoristé s naftovým motorem, a to až 25 euro za deset dní. Majitelé elektrických nebo hybridních vozů by pak platili pouze 2,5 eura.

Rakušané podali žalobu zejména proto, že by mýtné diskriminovalo zahraniční motoristy a bylo by tak v rozporu s unijním právem. Němečtí řidiči by mýtné sice také platili, ale mohli by si posléze uplatnit slevu na dani z motorových vozidel, což v případě zahraničních řidičů nelze. Proti této diskriminaci se bouřili všechny okolní státy, včetně Česka.

V rozhodnutí soudu stojí: „Soudní dvůr dnešním rozsudkem konstatuje, že poplatek za využívání pozemních komunikací v kombinaci se slevou na dani z provozu motorových vozidel, kterou mohou uplatnit vlastníci vozidel registrovaných v Německu, představuje nepřímou diskriminaci na základě státní příslušnosti a porušení zásad volného pohybu zboží a služeb.“

Ministr dopravy se nechal slyšet, že současný plán byl shozen „ze stolu“, avšak bude se intenzivně pracovat na plánu novém, už jen proto, že výnosy z mýtného měly přinést do státní poklady více jak 500 milionů eur. Německo tak dále zatím zůstává pro motoristy bezplatné.

.

« »