.

Nissan představuje revoluční systém řízení pro Infiniti! [video]

18. 10. 2012 • Novinky, Videa

Japonská automobilka Nissan odhalila včera plány na výrobu nového elektronického systému řízení (nazvané “fly-by-wire”, které se v průběhu příštího roku dostane do některých vozů značky Infiniti, což je v podstatě jen taková luxusní odnoš Nissanu.

Nissan tedy vyvinul nové elektronické řízení, které posílá informace z volantu do řídících jednotek, kterých tu bude větší počet. ECU okamžitě zareaguje a zahýbe s elektronickým manipulátorem nápravy. Výhoda tohoto systému oproti mechanickému řízení spočívá v tom, že se nyní nemusí bát řidič žádného zásahu do řízení v případě, kdy přejede například nějakou velkou díru či nerovnost. Klasické řízení totiž přenáší do volantu síly, které působí na přední kola a řidič se tak snadno může setkat s tím, že jej budou přední kola tzv. “tahat za volant”. Laicky řečeno, v tomto případě se tedy přední kola (i volant) budou držet stále v jednom směru a jistě se Vám nestane, že začnou přední kola tancovat a samovolně se natáčet v případě ztráty adheze, přejíždění po nerovném povrchu či vyjetých kolejí.

Nissan i tak udává, že se řidič dočká nějaké té zpětné vazby a řízení nebude zdaleka tak mrtvé a gumové, jak by mohlo znít. Jak je ale o japonské elektronice známo, nemůže se vyloučit ani pokažení tohoto systému. V takovém případě budou naštěstí vozy Infinity s tímto řízením vybaveny také záložní spojkou, která v případě problémů mechanicky propojí řízení a nemůže se tedy stát, že celé řízení přestane fungovat.

Jelikož je ale celý systém řízení elektronický a volant bude ovládat přední kola skrze elektronické signály, bude řízení reagovat rychleji, než klasická mechanika a bude tedy postaráno o vynikající reakci a přesnost. Vozy s tímto novým řízením budou také vybaveny kamerovým systém, který bude snímat povrch před autem a v případě potřeby změní (zmírní nebo zvýší) síly působené na řízení.

Tato technologie by měla být dostupná již v roce 2013 a dočkají se jí jen vybrané modely Infinity. Jsme na tento systém velmi zvědaví a pokud i vás zajímá, jak tento systém funguje, shlédněte pro více informací video níže.

YouTube Preview Image

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz