1406589-img-auto-autobazar-prodeajce-aut-v1

Při nákupu ojetiny se vyvarujte těmto drahým chybám

28. 12. 2019 • Novinky

Když si kupujete nové auto, jeho cena klesne alespoň o pětinu hned po opuštění obchodu. I z tohoto důvodu Češi rádi nakupují auta z druhé ruky. Toto jsou nejčastější chyby, které děláme při kupování ojetých aut.

Zvládnu to sám!

Každý chlap ví ohledně techniky přece vše nejlépe a za účelem ušetřit tak vsadí na své schopnosti a znalosti. Stojí to pak hodně úsilí a očekávaný výsledek koupě bezproblémového automobilu se ani nemusí dostavit. Autobazary jsou plné aut, které vypadají dobře. Funkčně však mohou být dávno za zenitem. Není hanbou vzít si s sebou odborníka, který vás bude nejen vědět poučit o nástrahách a slabinách jednotlivých modelů, ale také o nedostatcích konkrétních kusů. Tato investice navíc se určitě vyplatí. Přizvěte si pomoc.

Ani škrábanec? To auto musí šlapat jako hodinky

I když tento bod je hlavním kamenem úrazu u žen, ani muži nemohou říci, že by se jich netýkal. Když vidíme vyleštěný lak bez škrábanců, nádherné třpytivé disky a vytepovaný interiér, dostaneme pocit, jako bychom kupovali auto, ve kterém nikdo nikdy neseděl. Netřeba zapomínat, že důležité je to, co je uvnitř. Lid se v motorech nevyzná, a tak se tam ani nedívají. Faktem však je, že zatím co přelakování poškozeného kusu karoserie stojí kolem 5.000 Kč, taková vada na motoru nebo i obyčejné rozvody, které “zapomněli” vyměnit, jsou o desetitisíce dražší a čekají právě na vás. Zkontrolujte také funkční části auta.

Toto je ono? Beru!

Tato chyba naštěstí není až tak častá, ale její případné následky mohou být o to horší. Nikdy nedělejte rychlé rozhodnutí. Vyzkoušejte si dané auto sami a porovnejte s jinými. Nikdy se nespoléhejte na to, že vás povozí prodávající. Ten totiž už o problémech ví a samozřejmě, že se je bude snažit zakrýt. Trhající motor? “Promiňte, se spojkou mi to nejde dobře.” Nefungující parkovací senzory? “Zaparkuji předkem.” Vždy si auto vyzkoušejte na vlastní kůži a pokud vám to někdo nechce dovolit, zvyšte ostražitost.

Auta po německých důchodcích jsou nejlepší. To ví každý!

V autobazarech se jistě budou snažit sdělit pohádku o tom, jaký byl předchozí majitel. Pilot, co na něm skoro vůbec nejel? Mohou být stočené kilometry. Německý důchodce? No jasně. Důchodce rallye závodník, popřípadě nikdy ani nebyl v servisu. Manažer, co jezdil jen dlouhé cesty? Tak takto chceš omluvit ten kolosální nájezd. Není důležité to, kdo ho vlastnil, ale jak na něm jezdil. Typickým příkladem jsou velmi populární firemní auta. Když si je firma odepíše z účetnictví, končí v bazarech. Tyto vozy jsou typické pravidelným a autorizovaným servisem, ale jejich majitelům na nich až tak nezáleželo. Proto ani do přídavného jména “firemní” netřeba vkládat přehnanou důvěru. Vždyť nejlepší teréňák je firemní Fabia. Nenechte si namluvit pohádky o bývalých majitelích.

To si jakože myslíte, že jsem podvodník nebo co ?!

Prodejci se dělí do různých kategorií. Někteří vás mohou ohromit vzhledem. Mnozí z nich umí velmi dobře odhadnout, co vám říci na to, abyste odešli z bazaru se střepem, ale spokojeni. Pokud však natrefíte na prodejce, který ze sebe pouští informace jako chlupatá deka a při každé otázce se na vás urazí, zvyšte ostražitost. Nenechte se odbýt neutrálními vyjádřeními a určitě si nepřipouštějte pocit viny nebo pocit, že jste příliš otravný. Jde o vaše peníze.

Ale prosím vás. Nač papír?

Mnoho prodejců (skoro vždy ti, kteří vás chtějí podvést) vysloveně odmítá písemnou komunikaci. I když smluvní vztahy vznikají i ústní dohodou a vše, co vám prodejce řekne by mělo být závazné, před soudem byste to asi neprokázali. Proto i zde platí, co není na papíře, to neexistuje. Uložte si emailovou komunikaci pro případ, že by vám v ní prodejce tvrdil něco, co tak nakonec není. A když už jsme u těch papírech, nezapomeňte si pozorně přečíst smlouvu, kterou podepisujete. V kupní i prodejní smlouvě bývají zpravidla vyjmenované všechny nedostatky, které daná věc má. Proto si zkontrolujte, zda tam toho není jmenovaného víc, než vám jmenoval ten přátelský strýček z bazaru.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz