shell-fuel-station_01-clanokw

Shell do dvou let zavře až tisíc benzínek: Soustředit se bude na nabíječky elektromobilů

12. 4. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Shell se v příštích dvou letech zbaví tisíců svých čerpacích stanic. Tato informace se objevila ve zprávě Shellu nazvané Energy Transition Strategy 2024. Zdá se to dramatické, ale ve skutečnosti těch “tisíc” stanic představuje pouze 4 procenta jeho celosvětové sítě čerpacích stanic. Je otázkou, kde budou čerpací stanice rušeny, Shell tuto informaci zatím nezveřejnil.

Zveřejnil však informaci, proč se rozhodl k tomuto kroku. Chce na jejich úkor budovat a posilovat svou síť nabíjecích stanic, fungující pod názvem Shell Recharge. S některými z nich se možná již nějaký čas setkáváme i v Česku, některé nabízejí výkon až 180 kW. Ropný koncern staví nabíjecí stanice ve velkém. V roce 2022 měl 27 000 nabíjecích míst, o rok později už 54 000. Do konce roku 2025 by jich mělo být 70 000 a v roce 2030 dokonce 200 000.

“Věříme, že růst poptávky po ropě se ve druhé polovině tohoto desetiletí zpomalí a mohl by začít klesat v 30. letech 21. století kvůli zvyšování efektivity vozidel a růstu prodeje elektrických vozidel,” uvedla společnost ve zprávě. I přes momentálně oslabený zájem o elektromobily Shell očekává, že jejich prodej v následujících letech prudce vzroste. “Dnes je na silnicích kolem 40 milionů těchto vozidel (BEV a PHEV), do roku 2030 se očekává až 275 milionů. Dostupnost nabíjecích stanic bude pro růst elektrických vozidel rozhodující,” vysvětluje se ve zprávě.

Před zhruba dvěma měsíci jsme informovali o tom, že dceřiná společnost Shellu – Shell Oil Co. – ukončila provoz téměř celé své sítě vodíkových čerpacích stanic v Kalifornii, což způsobilo zákazníkům obrovské komplikace. Společnost již v minulém roce také zrušila plán na vybudování dalších 49 nových vodíkových stanic v Kalifornii.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz