DSC_0293

TEST Maserati GranCabrio – Pocta umění

28. 4. 2013 • Exkluzivní testy, Extrémní vozy, Luxusní vozy, Maserati, Novinky, Testy

Italská sportovní auta patří k tomu nejlepšímu na světě a ve své podstatě je jedno, jestli zrovna sedíte za volantem Lamborghini, splašeného koně ze stáje Ferrari, ultimátního Pagani, a nebo si užíváte pohodu při cestě napříč azurovému pobřeží v kokpitu Maserati. Všechna tato auta pojí ohromné charisma, úžasný design a vytříbený charakter. Pak tu je také vášeň, která jde cítit z každého projevu auta a jistá svéhlavost s neopakovatelnou atmosférou na palubě. Italky mají prostě duši a je velmi snadné jim podlehnout. Vlastně se ani nebudete bránit, vždyť kdo by si takové pokušení nenechal líbit! A stejně tak mě svedla kráska, která na mě mrká před domem. Dlouhá štíhlá postava, sexy křivky, které zrychlí tep a co víc, ještě je topless…

Maserati je doslova ztělesněním všech ingrediencí zmíněných výše a připadá mi, že v této automobilce si na svém italském charakteru zakládají tak nějak nejvíce. Vše je prostě umocněno a dotaženo na samotný vrchol. Vše je cílené na maximální požitek a vzrušení, a to nejen za volantem. Letmý pohled na exteriér vozu a podlomí se vám kolena. Ale pojďme popořadě. O vozech Maserati se toho na české automobilové scéně příliš nedočtete, a tak je mou povinností říct alespoň ty nejzákladnější údaje.

V roce 1914, kdy Enzo Ferrari ještě tahal Alfu Romeo na špagátku po zahrádce, se boloňští bratři Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore a Mario rozhodli založit rodinný podnik pojmenováný dle jejich příjmení – Maserati. Do té doby bratři stavěli závodní vozy ve firmě Diatto v Turíně. Hned jeden z prvních vozů s Neptunovým trojzubcem na kapotě (také symbol města Bologna) vyhrál slavný závod Targa Florio a odstartoval tak ohromnou sportovní kariéru této značky.Pravidelně vyhrávali 500 mil Indianapolis, v roce 1957 vyhrál s vozem Maserati 250F světový titul Formule 1 argentinský pilot Juan Manuel Fangio a úspěchy opakoval i sezóny poté. Maserati vyhrávalo na Mille Miglia a kdybych tu napsal další jiný světoznámý závod, věřte, že i tam značka bodovala.

Sportovní historie této značky patří k té nejbohatší ze všech. Bohužel bratři Maserati prodali rodině Orsi a jejich působení v továrně skončilo. Orsi poté Maserati prodal dále, a to konkrétně značce Citroen, která v té době ještě byla na úrovni, a tak společně vyprodukovali modely jako Bora, Merak a Khamsin. Jenže poté francouzský výrobce zbankrotoval a Maserati odkoupil De Tomaso, který nechal v historii značky silné šrámy. Výroba se soustředila na slabé hranaté modely BiTurbo, Shamal a třeba Ghibli II. De Tomaso vytvořil spolupráci s Chryslerem, který byl vlastněn jeho přítelem Lee Lacoccou a vznikl tak odpudivý Chrysler TC s trojzubcem v logu. Až v roce 1993 se Maserati dostalo pod vlastnictví FIATu, který ihned začal s revitalizací a svěřil péči o nové modely značce Ferrari, která o pár let později odkoupila celou firmu a udělala z Maserati svou luxusní divizi. První vlaštovkou byl model s nádhernými, bumerangovými zadními lampamy – 3200 GT vyráběné až do roku 2002. Ferrari vybudovalo pro Maserati novou továrnu v italské Modeně a vrátilo slavné značce ztracenou image a obchodní úspěchy. V současnosti je Maserati zpět pod taktovkou FIATu a konkretně spadá pod divizi Alfy Romeo. Maserati dalo světu skvostné vozy jako 3500, Sebring, Ghibli, Bora, Merak, a také famózní Quattroporte.

maserati6

A já teď svírám klíč od současného zástupce rychlých sportovních GT – Maserati GranCabrio po nedávném faceliftu s novým motorem 4,7 V8. GranCabrio je otevřenou variantou své uzavřené sestřičky Granturismo a společně tvoří produkt, na který jsou u Ferrari jistě velmi hrdí – luxusní GT s tou nejlepší technikou a dokonalým designem. Nechci se tady nějak výrazně rozplývat nad tím, jak krásné toto auto je, to vám řeknou fotky a video. Nicméně konstatovat, že Pininfarina vytvořila umělecké dílo, na kterém můžou všichni oči nechat, prostě musím. Na trhu neexistuje mnoho vozů, které by byly krásnější a na které by jste se beze slova mohli strnule dívat celé dny vkuse. Za svou kariéru jsem jezdil snad vším, ale to, jak hýbe krky Maserati, je naprosto bezkonkurenční a hovoří to samo za sebe. Dalším faktorem pak je, že Maserati je daleko exkluzivnější a není tolik vidět. Tak či onak, je to bezmezně nádherný kus auta!

A podobná pohádka pokračuje uvnitř. Interiér je vyroben s maximálním důrazem na kvalitu a vytříbené zpracování. Vše je potaženo jemnou kůží s dokonalými švy, dekory jsou z leštěného hliníku a všechna tlačítka a ovládací prvky jsou vyrobeny z těch nejlepších plastů. Nejen na pohled je tedy vše velmi příjemné. Celkový design a stavba interiéru se nese v duchu toho největšího luxusu a prioritou je komfort posádky. Budíky v kapličce jsou vyvedeny v klasické, bleděmodré barvě s vkusnou grafikou, středové konzoli pak dominují krásné, analogové hodiny zapuštěné hluboko v kůži a pod nimi umístěný centrální display multimediálního rozhraní. Osobně se mi velmi líbí tvar volantu s krásnými kulatými tlačítky s chromovým dekorem a obřím trojzubcem. Ovladače ve stejném designu pak nalezneme i vlevo vedle volantu. Velmi vkusné a hezké na pohled.

Příjemné je i zpracování pádel pro manuální řazení – padnou skvěle do ruky, jsou masivní a z hliníku. Samotná sedadla jsou ideálním kompromisem mezi pohodlím a potřebným bočním vedením. Dá se v nich dlouho cestovat a při ostré jízdě umí nabídnout skvělou oporu. Jejich prošívání navíc dokonale podtrhuje atmosféru luxusu a třešničkou na dortu jsou v kůži vylisované trojzubce na všech čtyřech hlavových opěrkách. Se staženou střechou si toho všimne každý a vpadá to skvostně. Tmavě hnědá barva interiéru je opravdu slušivá a ke kabrioletu této třídy se velmi hodí a navíc je i praktická, jelikož tolik neprozrazuje špínu a zaprášení, což je u otevřených vozů problém každého dne.

maserati2

Zasouvám klasický klíč do zapalování a probouzím vidlicový osmiválec 4,7 litru z dílny Ferrari k životu a… ozve se ohromné zavytí, které po ránu vzbudí všechny vaše sousedy v okolí. U superaut to není nic překvapivého, ale GranCabrio zařve tak nějak nadstandardně moc. On zvuk celkově by si u tohoto auta zasloužil samostatnou kapitolu, ale o tom až později. Náš model je vybaven klasickou šestistupňovou automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem a s možností manuálního řazení pádly pod volantem. Maserati nabízí i možnost robotizovaného manuálu MC Shift, ten se ale hodí do plnohodnotného MC Stradale více. V otevřeném voze jde především o pohodu a tu automat podtrhuje dokonale. Ono celé GranCabrio svým pojetím vybízí k uvolněné jízdě – je to aristokrat, ne supersport.

A taková je i jízda v komfortním režimu. Osmiválec pod kapotou bublá, do vozu fouká jemný vánek, podvozek je příjemně pohodlný, člověk si užívá scenérii kolem sebe a úžasný výhled na dlouhou kapotu s vystouplými prolisy blatníků. Maserati své pasažéry rozmazluje a stimuluje všechny jejich smysly. Je to přesně to auto, které chcete vzít na projížďku do Monaca a pokračovat na Francouzskou riviéru. A nebo také stáhnout střechu a vyrazit na podvečerní kávu do centra, případně se jen tak bez cíle projet s krásnou slečnou vedle sebe. Reprezentativnost a aura Maserati bere dech. GranCabrio se tedy plně osvědčuje jako společník pro každý den – ve městě díky ideální světlé výšce zvládne jakoukoli překážku a podvozek je příjemně poddajný a pohodlný. Problém je jen s parkováním, protože GranCabrio je enormní – délka 5 metrů a šířka 2 metry umí znepříjemnit manipulaci. Jenže díky tomu dovnitř naložíte dva dospělé dozadu a nebudou trpět.

maserati5

A jakmile si odbudete obchodní schůzku, dojedete na svou oblíbenou okresku v kopcích nad Monacem… najednou stačí zmáčknout tlačítko s nápisem SPORT a GranCabrio se přetransformuje do totálního maniaka. Ja vím, stejnými tlačítky disponuje každé moderní auto, jenže tady to není jen o přitvrzení a lepší odezvě. Ve voze chytnou saze a totálně se zblázní. Řízení rázně ztuhne, to samé platí pro podvozek, odezva na plyn je absurdně okamžitá, motor dává plný výkon a převodovka ho pustí až do omezovače. No a pak si všimnete, že výfuk si zapomněl vzít denní dávku prášků proti schizofrenii a ukazuje své druhé, maniakální já. Zvuk, který vydává se nedá snad ani popsat, je to zemětřesení biblických rozměrů a regulérně z něj mám husí kůži. Je to mix mezi klasickým, vysokootáčkovým řevem osmiválce Ferrari a typickým projevem amerických muscle cars. Asi neexistuje nic lepšího nebo jsem to ještě zatím neslyšel, ale už chápu proč se o vozech Maserati říká, že mají nejlepší zvuk na světě. A to jsem ještě nezmínil pornografické meziplyny a střílení do výfuku při každém ubrání plynu. Jednou jsem takhle večer seděl s kamarády v oblíbeném baru, když mě jeden přemluvil na projížďku. Když jsme se vrátili, kluci radostí křičeli, že slyšeli naši jízdu po celou dobu… v baru. Tak hlasité auto je. A i kdyby jezdilo úplně špatně, tak bych si ho koupil jen kvůli tomu zvuku.

maserati3

Jenže ono špatně vůbec nejezdí! Překvapila mě tuhost řízení a jeho přesnost. Je tužší než ve Ferrari 458 a poskytuje lepší zpětnou vazbu. Maserati totiž stále používá mechanický posilovač a je to jedna báseň. Podvozek ve sportovním režimu odhaluje svůj potenciál a v zatáčkách funguje výborně. GranCabrio drží zvolenou stopu, neodskakuje a je ukázkově stabilní. Nerozhodí ho ani náhlé přenosy váhy ze strany na stranu v ostře projetých esíčkách, a nezaznamenal jsem ani výraznější kroucení karoserie. Na tak velké auto funguje opravdu brilantně a sportovní jízda bez střechy a za řevu vytočeného osmiválce je prostě výborná. Co lze ale cítit, je váha. Toto auto totiž váží bez sto kilo dvě tuny, a to opravdu není málo. Není to nic, co by kazilo dojem z jízdy, ale je třeba počítat s tím, že vůz nemá agilitu malého, lehkého sporťáku. Díky tomu klame i pocit z výkonu motoru – 440 koní je poměrně hodně, ale ve spojení s váhou to není pocitově něco, z čeho byste si sedli na zadek. Teda pokud jste zhýralý, motoristický novinář… GranCabrio dosprintuje na stovku za 4,8 sekundy a umí jet 286 km/h (limituje ho plátěná střecha), což jsou velmi solidní údaje.

maserati4

Převodovka ve sportovním režimu pouští motor do omezovače a je vhodné si ji přepnout do manuálního režimu, kde můžete řadit pomocí krásných pádel pod volantem. Ty jsou stacionárně umístěna na sloupku řízení a příjemně padnou do rukou. Ani jednou se mi nestalo, že bych pádlo nenašel. Reakce na pokyny jsou promptní a převodovka řadí opravdu rychle. Navíc ve výkonovém maximu kolem 7.000 otáček je přeřazení doprovázeno příjemným kopancem a strhujícím zabubláním výfuků. Ještě se musím vrátit k motoru, protože pod kapotou je opravdový klenot. Modernizovaný osmiválec 4,7 s atmosferickým plněním je naprostý klenot. Reakce na pokyny plynovým pedálem jsou okamžité a naprosto ukázkové. Chuť do otáček nezná mezí a jeho zátah je nekončící. A navíc je tady ta gradace a lineární zátah. Není nic lepšího než silná atmosféra! Ať se turbomotory smaží v pekle!

A jelikož se jedná o automobil s klasickou koncepcí vše vepředu a pohonem zadních kol, tak je citelně přetáčivé. Stačí v zatáčce pořádně přidat a už je v driftu. GranCabrio se ale krotí lehce, stačí kontra a práce s plynem a hned je úsměv na tváři. Chuť jet bokem mu opravdu nechybí a někdy vás překvapí, že si hodí zadečkem i při ostré akceleraci v přímce. Pokud se to přežene, vždy tu jsou brzdy, které auto spolehlivě zastaví a nevadnou. A jak je na tom se spotřebou? 300 km dlouho trasu po dálnici jsem absolvoval se spotřebou 9 litrů, ve městě si řekne o nějakých 16 litrů a kombinovaně záleží na způsobu jízdy. Ostře si řekne o 30 litrů, svižně o 16 a výletově budete jezdit kolem 11 litrů na sto kilometrů.

maserati7

Maserati GranCabrio není jen bezmezně krásné, ale stejně dobře i jezdí. Bude vás rozmazlovat vytříbeným luxusem, pohodlím a pokud budete chtít, nabídne sportovní zážitky, ze kterých se vám bude těžce usínat. Je to ideální společník pro každý den, který bude těšit všechny vaše smysly a získá si obdiv celého okolí. Je nutné italskému výrobci poděkovat, protože stvořil dokonalé auto, které umí více věcí stejně dobře. Grazie di esistere!

Plusy

 • Vynikající jízdní vlastnosti a ovladatelnost
 • Přesné a ostré řízení
 • Nevadnoucí brzdy
 • Výkon, pružnost a zvuk motoru
 • Rychlé řazení automatu
 • Dobrý komfort jízdy
 • Vzhled
 • Kvalita interiéru
 • Podvozek
 • Spotřeba

Minusy

 • Pro někoho možná až příliš hlasitý projev motoru a zejména výfuku
 • Malý kufr
ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI MASERATI GRANCABRIO
Typ -
Datum výroby -
Uvedení na trh -
Vyráběn v letech 2008 -
Délka 4881 mm
Šířka 1847 mm
Výška 1353 mm
Cena -
FYZICKÉ PARAMETRY MASERATI GRANCABRIO
Pohotovostní hmotnost 1780 kg
Užitečná hmotnost -
Hmot. bržděného přívěsu -
Počet dveří 2
Počet míst 4
Rozchod kol vpředu -
Rozchod kol vzadu -
Rozvor náprav 2942 mm
Min. objem zavaz. prostoru -
Max. objem zavaz. prostoru -
MOTOR, VÝKON MASERATI GRANCABRIO
Druh motoru V-motor
Umístění motoru vpředu podélně
Příprava směsi vícebodové vstřikování
Přeplňování není
Poháněné nápravy zadní
Převodovka Automatická
Počet rychl. stupňů (man.) -
Počet rychl. stupňů (aut.) 6
Zdvihový objem 4691 ccm
Počet válců 8
Počet ventilů 32
Točivý moment 490 Nm
Točivý moment 4750 otáčky/min
Výkon 323 kW
Výkon 440 koní
Výkon 7000 otáčky/min
Maximální rychlost 285 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 4.8 s
.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz