5099-800

Telematika v autech vede k vyšší bezpečnosti řidičů a k výrazným úsporám

25. 1. 2020 • Novinky

Využití telematiky vede ke zvýšené bezpečnosti řidičů, menšímu počtu nehod, výraznému snížení spotřeby paliva a tedy i k poklesu emisí CO2. Vyplývá to z globálního průzkumu mezi 3377 řidiči ve 20 zemích po celém světě.

Přesně 35 % řidičů uvedlo, že by změnilo své chování, pokud by mělo ve voze nainstalováno telematické zařízení. V České republice by například 8 % respondentů v takovém případě věnovalo více pozornosti spotřebě paliva, 7 % by začalo řídit více opatrně a dalších 5 % by jezdilo pomaleji.

Telematika umožňuje sběr dat takřka v reálném čase. Data jsou zachycována přímo ve vozidle a využívají se například při sledování počtu najetých služebních a soukromých kilometrů, spotřeby paliva, ale i chování řidičů, umožňují analýzy nehod anebo lokalizaci vozidel, a to i po jejich případné krádeži. Ve vozidle funguje telematika prostřednictvím zařízení, které jde snadno nainstalovat. Telematická jednotka přenáší data v pravidelných intervalech přes GPRS, GSM a GPS do zabezpečené databáze, odkud jsou k dispozici správci vozového parku prostřednictvím webového portálu. Stále více společností používá telematiku s cílem zlepšit bezpečnost zaměstnanců, zvýšit ohleduplnost vůči životnímu prostředí, produktivitu, ale i ziskovost svých autoparků.

Můžeme se zaměřit například na spotřebu paliva. Pomocí telematiky totiž dokážeme velice přesně analyzovat jízdní styl každého řidiče – jak ostře projíždí zatáčky, jak prudce dobrzďuje, jak agresivně předjíždí a podobně. Dalším směrem je využití telematických zařízení pro včasnou diagnostiku poruch.

V Itálii proběhl v souvislosti s nasazením telematiky ve flotile pilotní projekt, který potvrdil, že telematické technologie umožňují řízení rizik, vedou k větší bezpečnosti řidičů a také k úsporám. Oproti roku 2013 se loni téměř o jednu třetinu snížila nehodovost v rámci flotily 16 tisíc vozidel, která italská firma vybavila telematickým zařízením. Společnost navíc pozorovala další velmi důležitý trend: míra nalezení odcizených vozidel vybavených telematikou vzrostla ze 14 na 86 %.

Španělská firma zase nedávno vyvinula aplikaci založenou na telematických datech, která umožňuje přibližně 7 tisícovkám řidičů analyzovat své řidičské chování. První výsledky jsou slibné: snížení pojistných událostí o 12 % a 8% snížení spotřeby paliva.

Telematická řešení pomáhají správcům vozových parků při zlepšování výkonnosti jejich flotil, především v oblastech řízení nákladů, bezpečnosti a udržitelnosti. Data zachycená v autech dokážeme kombinovat s našimi odbornými znalostmi v oblasti správy vozového parku. Díky tomu mohou mít fleet manažeři ucelený přehled o výkonnosti svých flotil a odhalovat prostor pro další zlepšení a úspory.

.

« »