NZH0557676390

Výrobce vysavačů ukončil projekt elektrického auta

11. 10. 2019 • Novinky

Technologická společnost Dyson je známá pro svou výrobu vysavačů, ale také pro to, že se snažila vyvinout svůj vlastní elektrický automobil. Firma v čele se Sirem Jamesem Dysonem uvedla, že sice její inženýři vyvinuli fantastické auto budoucnosti, které by bylo poháněno čistou elektřinou, ale toto auto nikdy nevjede na pozemní komunikace, protože by údajně nebylo komerčně životaschopné.

V emailu, který byl rozeslán zaměstnancům, firma uvádí, že bohužel pokusy najít kupce nebo dalšího investora selhaly. Dyson od začátku plánoval do projektu věnovat 2 miliardy liber, aby se vyvinulo radikální a jiné elektronické auto, které předčí všechna ostatní, která jsou už na trhu. Projekt začal v roce 2016 a už v té době Dyson řekl, že se nebude jednat o auto, které vstoupí na masový trh automobilismu. Bude určeno pouze pro speciální zákazníky.

Polovina finančních prostředků měla směřovat na vývoj baterie a druhá na stavbu automobilu. V říjnu 2018 odhalil Dyson své plány na stavbu automobilů v novém závodě v Singapuru, který měl být dokončen už příští rok. S tím, že první vozidla z linky vyjedou v roce 2021. Těmto představám je teď konec. Naštěstí projekt selhal v rané fáze, tudíž neohrozí pracovní místa v singapurském fabrice.

Dyson přišel se super revoluční myšlenkou, avšak nespočítal si kolik to vše bude stát. Náklady často převyšují samotné prodeje. Prodej elektrických automobilů sice stoupá, ale výroba jednoho automobilu je stále dražší, než výroba běžných automobilů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz