1772394-img-auto-penize-povinne-ruceni-pojisteni

5 mýtů o povinném ručení

30. 9. 2015 • Novinky, Zajímavosti

Mezi řidiči panují určité mýty ohledně zřízení povinného ručení. Jelikož jde o povinné pojištění všech motorových vozidel, za jehož nedodržení hrozí pokuty a také nutnost hradit škodu v případě karambolu, vyplatí se mít správné informace. Jaké mýty to nejčastěji jsou?

1. Po zániku pojistky existuje ochranná lhůta

Mnozí řidiči si mylně myslí, že po zániku povinného ručení existuje jakási 14 dní dlouhá lhůta, kdy jim nehrozí pokuta a hrazení škod z vlastní kapsy, pokud ještě nemají sjednanou pojistku novou.  Žádná taková ochranná lhůta ale neexistuje. Vozidlo musí být pojištěno neustále, bez přestávky, dokud ovšem není vyřazeno z registru. Pokud nevíte, kde vozidlo nejlépe pojistit, můžete k porovnání nabídek pojišťoven využít srovnávač TopSrovnani.cz. Ušetříte čas i peníze

2. Pokud s vozidlem nejezdím, nemusím povinné ručení platit

Povinné ručení se platit musí, i když stojí auto v garáži, jinak vám hrozí pokuta. Platit nemusíte pouze v případě, že odevzdáte registrační značky a osvědčení o registraci do depozita, a dočasně nebo trvale vozidlo z registru vyřadíte. Pro některé případy je výhodné sjednání sezonního povinného ručení, pokud jezdíte pouze v některých měsících roku.

3. Po prodeji vozu se už nemusím o povinné ručení starat

Jakmile vůz prodáte, dobře si uschovejte kupní smlouvu. Dbejte tedy na její písemné vyhotovení. Pojišťovně musíte hradit pojistné až do doby, než se oficiálně oznámí změna vlastníka vozidla. Dokud změnu neohlásíte, budete vyzýváni k zaplacení případných pokut za nezaplacení pojistného.

4. Zaplatil jsem sankci, už mi nic nehrozí

Jakmile dostanete sankci od České kanceláře pojistitelů a zaplatíte ji, nezbavuje vás to povinnosti si povinné ručení zřídit a zaplatit.

5. Po úmrtí vlastníka vozu se čeká na výsledky dědického řízení, než se o vůz někdo začne starat

Po smrti vlastníka auta nebo motorky přechází povinnost platit povinné ručení na všechny dědice, nerozdílně a společně. Po skončení dědického řízení je znám nový vlastník vozu, ten ohlásí nabytí vozu a poté již všechny povinnosti vlastníka začne plnit sám.

.

« »