4

Legenda Colin McRae

5. 8. 2014 • Novinky, Sport, Zajímavosti

Málo kdo to ví, ale dnes je pro fanoušky motorismu a hlavně fanoušky rallye významný den. Před devíti lety zahynul slavný rally závodník Colin McRae. Tento závodník ze Skotska tragicky zahynul 15. září v roce 2007 při pádu jeho vlastní helikoptéry. Bylo 16 hodin a 10 minut, když Colin se svou helikoptérou Eurocopter AS350 zhavaroval 2 kilometry od svého domova. Podle jeho agenta Jeana-Érica Freudigera ji dokonce sám pilotoval. Na palubě spolu s ním zahynuli také jeho pětiletý syn Johny, Johnyho šestiletý kamarád Ben Porcelli a Colinův přítel Graeme Duncan.

YouTube Preview Image

Ale teď se vraťme na začátek a řekněme si něco o jeho pestré kariéře. Svůj první závod jel v roce 1984 s vozem Avenger 1600. Jednalo se o amatérský závod, který dokončil na nepěkné čtrnácté pozici. O rok později si koupil vlastní závodní vůz Talbot Sunbeam. V sezóně roku 1985 skončil ovšem až osmnáctý, jediným utěšením bylo ocenění ‘‘Snaživec roku‘‘. V nastávající sezóně získal nový vůz Vauxhall Nova a několik drobných sponzorů. Další rok 1987 byl pro tuto hvězdu velice významný. Zúčastnil se Švédské rallye, která patřila a patří do poháru mistrovství světa, kde skončil třetí ve své kategorii. Tentýž rok vyhrál britský národní šampionát ve své třídě.

Svůj první závod vyhrál teprve v roce 1988, šlo o závod v národním šampionátu. Jako odměnu mu otec koupil skvělý Ford Siera Cosworth. S novým autem přišla i nová spolujezdkyně Alison Hamilton, se kterou se později oženil. Po pár jízdách s Alison a s novým autem začal patřit k nejrychlejším pilotům Británie. Tentýž rok vyhrál dva závody domácího šampionátu a dvakrát dokončil závod jako druhý. Zapsal se do skotských dějin, jako nejmladší šampion Skotska. Až do roku 1990 se ho držely různé problémy a patřil spíše k průměrným pilotům, proto toto krátké období přeskočíme.

V roce 1991 podepsal smlouvu u Subaru World Rally Team, kde závodil se zbrusu novým Subaru Legacy RS. Čtyři závody se mu podařilo vyhrát, jeden dokončil na třetím místě a další dva nedokončil. Potom dokončil několik dalších závodů na stupních vítězů a to mu zajistilo účast v příští sezóně na šampionátu mistrovství světa. Sezónu, v které již jel mistrovství světa, dokončil jako pátý a závěrečný závod jel s novým vozem Subaru Impreza 555.

V roce 1993 mu byla prodloužena smlouva o dva roky a v této sezóně si polepšil o jednu pozici, skončil na čtvrtém místě. O dva roky později se ale začala psát historie. Stal se prvním britským pilotem, který dokázal vyhrát šampionát mistrovství světa. Další sezónu mu vítězství uteklo o malý kousek a dokončil ji na druhém místě.

Po těchto skvělých výsledcích s ním v roce 1999 podepsalo smlouvu závodní oddělení automobilky Ford. Pod ruky mu přišel zbrusu nový Ford Focus WRC s kterým se ovšem táhlo mnoho technických problému a tuto sezónu zůstal hluboko mezi ostatními jezdci. V roce 2000 se opět projevilo několik technických problému Fordu a postihla ho velká havárie, takže tato sezóna opět na stupně vítězů nestačila. Rok 2001 nebyl o nic příjemnější, táhly se s ním další technické problémy a havárie, ale i přes to dokázal dokončit sezónu na druhém místě. O rok později skončil bohužel až na čtvrtém místě.

Sezónu 2003 startoval za tým Citroen Sport. Sezóna ovšem nebyla vůbec úspěšná a na stupně vítězů se dostal jen jednou. Smlouva mu kvůli těmto neúspěchům nebyla prodloužena. V roce 2004 se zúčastnil slavného závodu Le Mans, který dokončil na deváté pozici. Svůj poslední závod jel jako náhrada za Sebastiana Loeba, ze kterého odstoupil kvůli technickým problémům. V plánu měl i Rallye Dakar, ale před splněním tohoto cíle bohužel zemřel.

V roce 1995 po jeho prvním vítězství se na herním trhu objevila počítačová hra Colin McRae Rally. Do dnešní doby je na čtvrtém místě v počtu vyhraných podniků za Carlosem Sainzem, Marcusem Gronholmem a Sebatianem Loebem.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz