wunder_baum_little_trees_julius_samann_historie_perex_800_600

Pokuta za vonný stromeček na zrcátku je vysoká: Narušíte tím zorné pole

14. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Zpětné zrcátko se často stává terčem různých ozdob, nejčastěji na něm však nalezneme vonný stromeček. Problém je v zorném poli, které ozdoby a stromečky narušují a hrozí za to pokuta. Policie je v těchto případech nekompromisní a netýká se to jen věcí vyloženě pověšených na zrcátku, ale také například držáků na mobilní telefony, palubních kamer a nebo navigací.

Vše se točí kolem termínu “zorné pole řidiče”, které určuje, co může být na čelním skle připevněno. Někteří to chápou jako plochu, kterou pokrývají stěrače, zatímco jiní, jako kruh o průměru asi 30 centimetrů uprostřed skla. Podle policie je však pravidlo jednoduché: Na čelním skle nesmí být nic, co by omezovalo výhled řidiče. To znamená žádné ozdobné přívěsky, vonné stromečky nebo držáky na mobilní telefony a navigace. Pokud by vás zastavila policie, můžete dostat pokutu za technicky nezpůsobilé vozidlo.

Při porušení tohoto pravidla riskujete pokutu ve výši až 2000 Kč na místě nebo 2500 Kč ve správním řízení. Zdá se vám to absurdní? Zamyslete se. Předměty na čelním skle totiž můžou hrát fatální roli a vy přehlédnete chodce nebo cyklistu. Jednoduše budou schovaní za stromečkem a vy tak můžete ohrozit život někoho jiného nebo svůj.

Problémy mohou vzniknout i s palubní kamerou. Ta nesmí být umístěna v zorném poli řidič a ideálně by měla najít své místo nahoře uprostřed čelního skla za zrcátkem, kde není vidět. Podobně může být umístěna i na palubní desce, ale opět nesmí zasahovat do čelního skla. Problematika se týká i dálničních známek za hranicemi České republiky. Na zadní straně dálniční známky nebo emisní plakety vždy naleznete ilustrační návod, kde příslušnou známku nalepit.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz