seagull_01-clanokw

BYD: Už za rok budeme v EU prodávat elektromobil s cenou pod 500 000 korun

6. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Představitelé společnosti BYD prohlásili, že model Seagull bude i při nízké ceně plně vyhovovat všem evropským požadavkům na aktivní a pasivní bezpečnost.

Levná elektrická vozidla z Číny se stále intenzivněji “tlačí” do Evropy a evropské automobilky jsou z této iniciativy stále nervóznější. Cenově totiž čínským modelům zatím nedokážou konkurovat. Poslední prohlášení automobilky BYD, která je spolu s Teslou největším exportérem elektromobilů na světě, jim na klidu rozhodně nepřidají.

Čínský výrobce totiž oznámil, že plánuje už v příštím roce začít prodávat v Evropě svůj hatchback Seagull, jehož cena i po úpravách zaměřených na to, aby vyhovoval evropským bezpečnostním standardům, zůstane pod hranicí 20 tisíc eur – a to bude mít ve výbavě i takové věci, jako tempomat nebo bezdrátové nabíjení smartphonů, což v kategorii nejlevnějších elektromobilů rozhodně není zvykem.

To by znamenalo, že čínský Seagull s rezervou dokáže “podlézt” ceny nejlevnějších elektromobilů automobilek jako Stellantis, Renault nebo Volkswagen, které ještě ani nejsou v prodeji a je poměrně otázné, kdy se do něj opravdu dostanou. Seagull je na rozdíl od nich modelem, který se už prodává a například v Mexiku, kde je dostupný jako Dolphin Mini, jeho cena v přepočtu začíná na hranici 18 tisíc eur. A reakce na něj jsou zatím převážně pozitivní.

Vedení společnosti BYD však naznačilo, že nízká cena přece jen bude muset být něčím vyvážena, pravděpodobně to bude absence některých elektronických asistentů, což zřejmě povede k tomu, že Seagull dostane v bezpečnostních testech Euro NCAP slabší hodnocení, na pět hvězdiček určitě nedosáhne.

Evropané momentálně v reakci na blížící se příchod levných čínských elektromobilů na trh EU zvažují zavedení cel, Američané už tento krok oficiálně oznámili, cla by měla být ve výši 100 procent. BYD však z tohoto opatření není nervózní, protože už v současné době staví továrnu v sousedním Maďarsku a zvažuje výstavbu další.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz