shutterstock_769120321-1

Nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů a jejich temná úskalí

27. 12. 2023 • Novinky

Když se řekne směs do ostřikovačů, každý z nás si téměř okamžitě vybaví tu letní a zimní. V létě o ní skoro nevíte, tedy do té doby, než se rozhodnete spláchnou zoologickou zahradu ze svého předního skla a o minutu později nadáváte na rozmazaný flek nevinných tělíček hmyzu. V dnešním článku se budeme věnovat té důležitější, a to té zimní. Vybrat nemrznoucí směs není zas tak snadný úkol, jak by se na první pohled mohlo zdát. Čeští řidiči si většinou vybírají dle ceny a deklarovanému stupni mrazuvzdornosti. Bohužel ale nekvalitní voda může způsobit nemalé nepříjemnosti vašemu vozu.

Nekvalitní nemrznoucí směs poznáte také podle odéru, který zanechává při použití. Typický pach lihoviny, při kterém byste mohli kldině i nadýchat policistům. Pokud by se něco takového stalo, nezapomeňte tuto skutečnost sdělit policistům, abyste zbytečně neměli problém a neplatili pokutu.

Pojďme se nejdříve podívat, co vše obsahuje soustava ostřikovačů vašeho automobilu. Soustavu tvoří zásobní nádobka, čerpadlo, hadičky a trysky směřující proud tekutiny na čelní sklo. Nezbytným pomocníkem jsou také stěrače, které pomáhají při čištění. Základní složkou každé nemrznoucí směsi je destilovaná voda a alkohol. Výrobci většinou používají etanol, který ale stačí jen do letních směsí. Do zimních jet třeba použít na víc ještě methanol, isopropanol a nebo i etylengylkol. Stejně tak tekutina může obsahovat různé saponáty a parfémy, které mají přebít typický pach lihu. Takže, to co se zdá jako jednoduchá směs namíchaná z vody, barviva a alkoholu, není zas tak jednoduché. Co se týče samotného alkoholu ten se pohybuje od 30 do 65%. Procentuální výše se určuje podle toho jak moc mrazuvzdorná směs má být.

Pokud se ptáte, zda-li alkohol hraje nějakou roli ve směsi? Tak ano, a to v mnoha aspektech. První je samozřejmě cena. Zdá se, že ethanol by měl být tím nejvýraznějším prvkem ve směsích. Ale zde je to trochu složitější. Methanol má ze všech alkoholů nejvyšší kapacitu výroby a společně s isopropanolem patří celosvětově do tabulky chemikálii, které jsou ročně nejproduktovanější. Rozdíl mezi ethanolem a methanolem je markantní. Neboť ethanol se vyrábí z biologického materiálu, tedy kvašením cukru a následnou destilací. Oproti tomu methanol se vyrábí z ropy a uhlí. Stává se tak podstatně levnější alternativou. Tváří se jako ideální produkt, neboť má také vysoce kladné výsledky v mrazuvzdornosti. Otázka zní, proč jej tedy nevyužívat?

Odpověď je jasná. Methanol sám o sobě je vysoce toxický, což dokázaly už mnohé studie. Nemáme teď namysli, že si dáte panáka na posilněnou. Bohužel methanol se dá do těla vstřebat i jiným způsobem. Vzpomeňte si kolikrát jste si nemrznoucí směsí polili ruce, když jste se směs snažili nalít do nádobky, nebo kolikrát jste se směsi nadýchali? Už chápete? Na druhou stranu, jeho používání ve směsích není nelegální. Protože se tedy jedná o levnou alternativu, je hojně používaný a oblíbený. Ostatně, koupě levnější směsi s methanolem, je už jen na vás, pokud se rozhodne své zdraví chránit určitě volte dražší variantu a vždy si pozorně přečtete příbalovou informaci, jaké prvky daná směs obsahuje.

Co se týče samotného vozidla. Tak použití směsí s methanolem si můžete poškodit plasty auta, nebo jak už víme, methanol je dobrým rozpouštědlem, proto stejně tak budete muset častěji vyměňovat pryžové části, to jsou například lišty stěračů, které rozežere. Pokud máte ostřikování i v samotných světlometech, dávejte pozor co používáte. Použití methanolových směsí vám dokáže zabarvit světlo do kalné barvy, můžou se také objevovat mikroprasklinky, které poškozují samotný lom světla.

Stalo se vám někdy, že vaše nemrznoucí směs při použití zamrzla? Tedy na skle se vytvořil jakýsi filtr? Nejste sami. Stává se to často, a to hlavně proto, že většina nemrznoucích směsí nejsou testována v normálních podmínkách, tedy v podmínkách jako je rychlejší jízda na dálnici a k tomu okolní mrazivý vítr. Ovlivňují to tedy fyzikální vlastnosti, teplota a rychlost.

Lámete si hlavu s tím, jakou kapalinu tedy vybrat? Dobrou volbou by mohly být takové směsi, které nabízejí autorizované servisy nebo automobilky. Přestože pro samotné automobilky, je to položka nula k nule, zároveň si nekvalitní směsí můžou poškodit jméno, tudíž jejich nemrznoucí směsi budou už z principu vždy kvalitní. Co se týče benzínových pump, pro ty je prodej zimních směsí prostě ryto. Vemte si, že natankujete za plno a ještě si sebou vezmete kanystr nemrznoucí směsi, přestože kvalita směsi není stoprocentně daná. Hned mají o pár set korun víc.

Nezapomeňte tedy na klasické rčení, že dražší výrobek rovná se kvalitní výrobek. Ne vždy to tak může být. Stejně tak levnější výrobek, vám nezaručí takový výsledek, jaký si představujete. Na druhou stranu, vždy je lepší koupit koncentrovanější výrobek s větší odolností bodu mrazu, než abyste byli pak rozčarováni z toho , že směs deklarovanou hodnotou bodu tuhnutí, tedy do mínus dvaceti, zmrzla již při teplotě o dva stupně vyšší. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli směs, nejdůležitější rada pro vás je, vždy čtete zadní část přebalu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz