74_skoda_superb_combi_interior_cc460a34

Brusel chce v autech opět tlačítka: Displeje snižují bezpečnost jízdy až o 57 %

4. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Několik studií již potvrdilo, že dotykové obrazovky nahrazující klasický hardware odvádějí pozornost řidičů od řízení. Prý jsou horší než drogy za volantem. Bezpečnostní konsorcium Euro NCAP proto chce automobilky donutit k návratu fyzických tlačítek alespoň pro klíčové funkce.

Je to trend, který není možné zastavit? Před dotykovými obrazovkami již kapitulovaly i Mercedes-Benz či BMW, automobilky, které je dlouho odmítaly. Jednoduše řečeno, přes dotykové displeje ovládáme stále více a více funkcí. Několik studií však již prokázalo, že ovládání inspirované technologií moderních smartphonů je za volantem nebezpečné. Jednoduché úkony, jako je změna teploty klimatizace, zapnutí vyhřívání sedadel nebo změna hlasitosti rádia, vyžadují více času, než když použijete klasická hardwareová tlačítka. A čas, který věnujeme těmto úkonům, je zároveň časem, během kterého se nevěnujeme řízení.

Nedávno britský institut pro bezpečnost silničního provozu (TRL) na základě výzkumu uvedl, že reakční čas řidičů pod vlivem marihuany se prodlužuje o 21 % a o 46 % při telefonování za volantem. To je však stále nic oproti zpomalení, které způsobuje ovládání dotykového displeje. Reakční čas se zvýší až o alarmujících 57 %. Na tento trend se konečně rozhodlo zareagovat bezpečnostní konsorcium Euro NCAP známé nárazovými testy aut. Hodnotí mnoho věcí, ale rizika spojená s přílišnou integrací funkcí do displejů mu zatím jaksi unikla. Má se to však změnit.

„Euro NCAP bude motivovat výrobce, aby používali fyzické, snadno ovladatelné prvky hlavních funkcí, jako jsou stěrače, varovné světla nebo indikátory směru,“ řekl technický ředitel Euro NCAP Richard Schram. Tyto požadavky budou do hodnocení aut zahrnuty od roku 2026. Podle Schrama bude hodnotící schéma Euro NCAP „obsahovat pět ze 100 bodů v rámci kategorie Bezpečné jízdy, aby přinutila výrobce mít intuitivní a snadno dostupné ovládací prvky“. Existuje dokonce možnost zvýšit význam fyzických ovládacích prvků v autech ve jménu bezpečnosti. „V budoucích protokolech se to může odrazit v systému hodnocení,“ řekl Schram.

Zdá se, že Euro NCAP došla trpělivost především s Teslou, která zašla v odstraňování tlačítek nejdále ze všech. Ačkoliv Tesla Model 3 má v současnosti plné pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti, přišla zároveň s tlačítky na volantu pro směrovky a stěrače, aby ušetřila na klasických páčkách, které jsou běžnou součástí sloupku řízení. Směr jízdy se zase ovládá přímo z displeje, což je také neintuitivní řešení. Podle nových pravidel by na to mohla doplatit, protože podobně řešené auta budou od roku 2026 potrestány nižším skóre a mohou přijít o hvězdičku. Škoda, že to trvalo tak dlouho a že móda dotykových obrazovek zašla až tak daleko.

Zdroj studie: PPR948-_IAM-RoadSmart—infotainment-sim-study.pdf (trl.co.uk)Up to 27 seconds of inattention after talking to your car or smart phone | UNews (utah.edu)

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz