Řidiči kamionů podvádějí s časem, jezdí i dny bez spánku. Inspekce odhalila drsné podvody
Zákulisí kamionové dopravy odhalilo mrazivou realitu, která ohrožuje všechny řidiče na českých dálnicích. Inspekce silniční dopravy (INSID) při zátahu chytila bulharského dopravce, jehož šofér v útrobách kabiny tajně střídal tři různé karty, včetně dvou nahlášených jako ztracené. Kvůli zmanipulovaným tachografům jezdí v kuse desítky hodin bez spánku. Podívejte se, jaké nelegální úpravy elektroinstalace inspektoři pod palubními deskami našli.
Karta řidiče má ukazovat realitu. Tedy kdo řídil, jak dlouho a zda dodržel povinné přestávky a odpočinek. Řada řidičů nákladních aut ale právě s kartami do tachografů různě podvádí tak, aby mohli za volantem sedět co nejdéle.
Pravidla mají bránit únavě za volantem
Proč kamioňáci obcházejí kontroly pomocí tachografů? Je to vlastně jednoduché, ale nesmírně nebezpečné. Cílem je obejít pravidla, která mají bránit únavě za volantem. Profesionální řidič má jasně daný limit. Za den může řídit v součtu nejdéle 9 hodin, dvakrát týdně pak 10 hodin, vysvětluje Inspekce silniční dopravy, tedy INSID.
Například jen před několika dny inspektoři zastavili nákladní auto, u kterého byla při kontrole zjištěna úprava umožňující měnit signál ze snímače převodovky do tachografu. Pro dopravce to znamenalo kauci 200 000 korun. Podle INSID takové zásahy často nejsou vidět na první pohled. Inspektoři někdy musí postupně procházet elektroinstalaci vozidla, kontrolovat snímače a hledat konkrétní místo, kde byl systém upraven.
Čtěte také: Tvrdil, že je Čechoslovák, a napadl hlídku. Agresivní řidič v Praze skončil v poutech
Tři karty v jednom autě
Na další podobný podvod inspektoři přišli jen před několika dny. Při kontrole tachografu bulharského dopravce si všimli neobvyklého střídání karet řidiče. Právě tento detail rozhodl o tom, že se na záznamy zaměřili podrobněji.

Ukázalo se, že v autě byly používány tři různé karty. Dvě z nich přitom byly nahlášeny jako ztracené, a tedy neplatné. Přesto byly v tachografu opakovaně používány od dubna do června 2026, popsali případ inspektoři INSID.
Jedním dechem dodali, že pokud řidič používá neplatnou nebo cizí kartu, může vytvářet iluzi, že má přestávku, i když ve skutečnosti dál jede. Důvod je zřejmý. Získat čas navíc a obejít limity, které mají chránit před únavou za volantem.
Unavený řidič těžké soupravy je rizikem pro všechny
Jakákoliv manipulace s kartami či tachografy a následná dlouhá jízda představují velký problém. A to především kvůli bezpečnosti. U několikatunové soupravy může mikrospánek nebo opožděná reakce znamenat velmi vážné následky. Unavený řidič těžké soupravy je tak rizikem pro všechny účastníky silničního provozu.
Podle inspektora INSID Leoše Maštalíře jde o vědomé podvodné jednání, které inspekce považuje za jedno z nejzávažnějších porušení pravidel. Právě proto v takových případech sahá po nejvyšších možných sankcích. Podobné případy sice podle něj nejsou časté, ale o to důležitější je, že je inspektoři dokážou odhalit.
Doporučujeme k tématu: Všechna varování jsou marná. Matka v Praze nechala děti v autě při 38 stupních a šla nakupit
.« Tvrdil, že je Čechoslovák a napadl hlídku. Agresivní řidič v Praze skončil v poutech a hrozí mu pokuta 75 000 Kč Elektrické SUV za slušnou cenu a s vysokým dojezdem. Test Leapmotor B10 »

Dobrý den,
Je mě 74 let a do 69 jsem pracoval posledních spousty let jako řidič autobusu včetně meziměstské až po mezinárodní přepravu, později jako zácvikový řidič a školitel.
No, asi by bylo dost zvláštní, kdyby jste viděli moji kartu řidiče. Jen samé překračování jakých koliv předpisů, před výjezdem do zahraničí, nebylo to ale zase až tak často, následovalo setkání s mými kamarády od Policie, vymazání karty řidiče a? pak vlastně pohoda.
Mám ale ji jinou zkušenost, převoz nových autobusů vyrobených v Turecku a převážených do Evropy převážně řidiči ze Srbska, / Srbsko není zemí EU / Tito řidiči mají běžně vydané tři až čtyři karty řidiče, dvě jsou Turecké, jedna je Srbská a většinou jedna Rakouska. Jakým spůsobem získají Rakouskou, se mě nepodařilo zjistit. Jedou v kuse spousty hodin, jen mění karty a? Na jakých SPZ jedou? Z Turecka nevím, v Rakousku jím nějaká Firma zapůjčí převozní modré značky, které mají jen omezenou působnost / tedy jen území Rakouska/ Podle mých informací to ale Česká Policie neví/ a k tomu jim vystaví karty řidiče, což je protiprávní a oni klidně pokračují dál. Proto, že jsem schopen komikovat i v Srbském jazyce, zeptal jsem se těchto řidičů, kolik hodin mají za sebou a kolik před sebou, odpověď byla neuvěřitelná, 2 a půl dne za sebou a dva až tři dny před sebou. Když jsem se zeptal, jak to mohou zvládat, odpověď byla Kafa, Kafa, Kafa, tedy Kafé, Kafé, Kafé, když jsem se zeptal co Bezpečnost? Odpověď byla, „Neznám, treba mi peňiaze”
Můj závěr? Ne jen kontrolovat Nákladní dopravu, ale taky provozovatele autobusu a taky řidiče kteří přepravují hotové autobusy, či autobusy k dokončení a k tomu ještě na neplatných modrých SPZ kách, přesto že mezinárodní převoz je možný jen na zelených SPZ kách. Asi je nutné řádně proškolit i Dálniční Policii a orgány odpovídající za bezpečnost na českých silnicích. No a já osobně musím přiznat, pokud jsem chtěl zůstat u svého zaměstnavatele, musel jsem držet hubu a krok, samozřejmě i zato jsem byl placený.
Převozní řídíc nových autobusů samozřejmě žádnou kartu nepoužívá. Vevnitř je často misto tachografu maketa, případně není tachograf ocejchovaný. Na nove autobusy a take kamiony na prevoznich znackach jsou celoevropské vyjimky. Karta není potřeba.
Přesně tak . Kartu nepotřebuje a jede jak mu to vyhovuje. Jen někdo z toho dělá nějakou senzaci .
Jak si odpočinout když u mne zastaví mrazák to nikdo neřeší
Tak úplně normálně,, lepší mrazák než souprava s živými pprasaty věř mi.